قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / صفحه اصلی / اخبار شهرستان اشکذر / مسجد حاج رجبعلی اشکذر

مسجد حاج رجبعلی اشکذر

تاریخچه مسجد حاج رجبعلی اشکذر

مسجد حاج رجبعلی اشکذر در محله توده شهرستان اشکذر واقع شده و زمان ساخت آن  به دوره قاجار بر می گردد و این بنای تاریخی توسط مرحوم حاج ملا رجبعلی فرزند میرزا عبدالله فراهانی الاصل مشهور به اشتری ساخته شده است.

مسجد دارای وقف نامه معتبر، بلند بالا و طومار شکلی که تاریخ آن به سال ۱۲۲۷ قمری می باشد و همچنین دارای موقوفات زیادی ازقبیل اراضی کشاورزی و باغات می باشد.

مسجد حاج رجبعلی اشکذر

ویژگی ها

مسجد حاج رجبعلی اشکذر دارای ایوانی تابستانی و گرمخانه و چهار در ورودی با ستون هایی معتبر و صحن و گنبد می باشد که زیبایی خاصی به آن بخشیده است ایوان تابستانی مسجد بخش سردخانه را تشکیل می دهد که در فصل گرم تابستان خنک است و در این ایوان تابستانی در داخل محراب سنگ مرمری نصب است به اندازه ۱۳۰*۸۰ سانتی متر که میان آن نقش قندیل آویخته ای تراشیده شده و در حاشیه ان آیاتی از قرآن مجید نوشته شده است. این مسجد دارای زیلوهایی است به تاریخ : ۱۲۲۰، ۱۲۴۷، ۱۲۵۸ و ۱۲۸۳ قمری که نام واقف و موقوفات بر آن نقش بسته است.

اطلاعات تکمیلی

مسجد حاج رجبعلی در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسجد دارای زیلو هایی است که تاریخ های ۱۲۲۰، ۱۲۴۷، ۱۲۵۸ و ۱۲۸۳ قمری و نام واقف و موقوفات بر آن نقش بسته است و در سال ۱۲۱۵ تا ۱۲۲۰ قمری ساخته شده است.

مطلب پیشنهادی

۷ اسفند ۹۴ همه در انتخابات شرکت خواهیم کرد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *