قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

آسیاب آبی اشکذر

تاریخچه آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر از بزرگ‌ترین آسیاب های آبی ایران است که متعلق به دوره صفویه‌ است و زمانی سنگ‌هایش با آب قنات همت آباد می‌چرخیده است. آسیاب آبی اشکذر که در عمق ۷ متری زمین قرار دارد متعلق به قرن هشتم هجری قمری است و نمونه ای از شاهکارای هنر معماری سنتی و مهندسی ایرانی به شمار می رود و زمانی محل آسیاب کردن گندم و تامین کننده آرد منطقه اشکذر بوده و در زمان رونق آسیاب، ساعتی ۳۵ من (۲۱۰ کیلو گرم) گندم را با آن آسیاب می کردند.

آسیاب آبی اشکذر
این آسیاب با رشته قناتی به نام همت آباد احداث شده که متاسفانه با خشک شدن این قنات آسیاب هم از کار افتاده است. آسیاب به صورت هشت ضلعی ساخته شده و سقفش به شکل گنبد بنا شده. سقف و مقرنس کارهای بنا با نقوش هندسی هم که از هنر معمارای ایرانی است زیبایی این آسیاب رو بیشتر کرده، در ضمن تنها مصالح ساختمانی این بنای دیدنی آجر است و نکته جالب این آسیاب هم اختلاف دمای آن با فضای داغ و گرم بیرون است که در داخل آن احساس خنکی می کنید.

آسیاب آبی اشکذر

اطلاعات تکمیلی:

آسیاب آبی اشکذر

شماره ثبت این آسیاب ۲۰۸۶ است و یکی از ۱۰ آسیاب ثبتی استان یزد به حساب می آید که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آسیاب آبی اشکذر در عمق هفت متریزمین قرار دارد , ورودی آسیاب دالانی شیب دار به طول ۵۶ متر وعرض و ۴.۱۰ متر است که به قسمت اصلی آسیاب که هشت ضلعی است می رسد و صحن اصلی آسیباب به شکل مثمن (هشت گوش) است که چهار ضلعش هر کدام ۸/۴ و چهار ضلع دیگرش هر کدام ۷۵/۲ متر است و هر یک از اضلاع کوچک غرفه ای به عمق یک متر است.

 

مطلب پیشنهادی

۷ اسفند ۹۴ همه در انتخابات شرکت خواهیم کرد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *